|
Crveni križ brine o vašem zdravlju – PILOT PROJEKT “TESTIRANJE UČENIKA VIŠIH RAZREDA OSNOVNIH ŠKOLA NA VISINU ŠEĆERA U KRVI” (14.10.2024) |
|
|
Gradsko društvo Crvenog križa Dubrovnik, uz potporu Grada Dubrovnika, Upravnog odjela za obrazovanje, šport, socijalnu skrb i civilno društvo, u suradnji sa Zavodom za javno zdrastvo Dubrovačko-neretvanske županije i Medicinskom školom Dubrovnik te članovima našeg Kluba 65+ i Kluba mladih (medicinske struke), započelo je s provedbom projekta testiranja učenika na visinu šećera u krvi.
Međugeneracijskom suradnjom (Kluba 65+ i Kluba mladih) jačaju se osnovne ljudske vrijednosti te se volonteri uzajamno nadopunjuju, svatko sa svojim znanjima i vještinama. Potaknuti iskustvima drugih društava Crvenog križa nadamo se da ćemo pomoći u ranom otkrivanja šećerne bolesti koja se nalazi među 10 vodećih uzroka smrti u Republici Hrvatskoj.
Plan projekta je obuhvatiti što veći broj učenika osnovnih škola (7. i 8. razredi) s područja grada Dubrovnika, a cilj je dobiti realnu sliku zdravlja te ukoliko je potrebno, na vrijeme poduzeti odgovarajuće mjere.
Prva škola u kojoj smo proveli testiranje je Osnovna škola Montovjerna, a projektom ćemo provoditi tijekom ove školske godine.
Dijabetes tip 1 (juvenilni oblik) je najčešći oblik šećerne bolesti u djece i mladih, ali i jedna od najčešćih kroničnih bolesti djece općenito. Donedavne statistike su pokazivale da će 1 od 350 djece mlađe od 18 godina razviti dijabetes tipa 1. Zabrinjavajući je podatak da zadnjih godina ta brojka sve više raste. Dijabetes tip 1 je autoimuna bolest kod koje dolazi do razaranja stanica gušterače odgovornih za proizvodnju inzulina. Nastanak bolesti može biti potaknut okolišnim i genetskim čimbenicima. Premda je riječ o kroničnoj, autoimunoj bolesti, sam početak dosta dugo može biti asimptomatski, dok se ne iscrpe sve zalihe inzulina u organizmu. Kod djece oboljele od dijabetesa tipa 1 posebno je važno voditi kontinuirano praćenje zbog brojnih komorbiditeta, ali ipovećane učestalosti drugih autoimunih oboljenja, osobito bolestištitnjače ili celijakije.
Dijabetes tip 2 (adultni oblik) je oblik bolesti koji nastaje kada stanice u tijelu ne reagiraju adekvatno na dostupan inzulin te se razvija inzulinska rezistencija. Za razliku od dijabetesa tipa 1, gušterača još uvijek može proizvesti inzulin ali ne može napraviti dovoljno inzulina da prevlada inzulinsku rezistenciju. Iako je ranije dijabetes tipa 2 bio češći u djece nakon početka puberteta i u adolescenata, s porastom broja djece s prekomjernom tjelesnom masom i pretilošću, dobna granica svakim danom sve je niža. Svedo devedesetih godina prošlog stoljeća, više od 95% djece s dijabetesom imalo je dijabetes tipa 1, ali sada oko jedne trećine novo dijagnosticiranih ima dijabetes tipa 2.
Trenutno se šećerna bolest tip 1 ne može prevenirati, dok zdrave prehrambene navike, tjelesna aktivnost i održavanje poželjne tjelesne težine mogu smanjiti rizik obolijevanja od šećerne bolesti tip 2. |
| |
|