Međunarodni dan svjesnosti o opasnosti od mina i pomoći u protuminskom djelovanju - Gradsko društvo Crvenog križa Dubrovnik
HUMANOST    NEPRISTRANOST    NEUTRALNOST    NEOVISNOST    DOBROVOLJNOST    JEDINSTVO    UNIVERZALNOST   
GRADSKO DRUŠTVO CRVENOG KRIŽA DUBROVNIK
Početna O nama Ustroj Djelatnosti Novosti Akcije DDK Dokumenti Popis evidencija Galerija Kontakti Volontiranje/Pomoć

Međunarodni dan svjesnosti o opasnosti od mina i pomoći u protuminskom djelovanju
(03.04.2025)

Međunarodni dan osvješćivanja opasnosti od mina i pomoći u protuminskom djelovanju - 4. travanj proglašen je na 60. zasjedanju Opće skupštine Ujedinjenih naroda 8. prosinca 2005. godine. Nakon punih dvadeset godina ovaj dan se u 2025. godini obilježava pod sloganom „Sigurna budućnost počinje ovdje” kako bi se globalna zajednica podsjetila na potrebu izgradnje sigurne budućnosti i mira.

Premda nema posve jasnih procjena, ipak se smatra kako još uvijek stotinu milijuna različitih vrsta mina i neeksplodiranih ubojnih sredstava (eng. Unexploded Ordnance, UXO) prijeti u približno 60 zemalja svijeta (primjerice Afganistan, Angola, Bosna i Hercegovina, Kambodža, Ukrajina), a među kojima je i Republika Hrvatska. Posljednjih godina sve je učestalija uporaba improviziranih eksplozivnih naprava (eng. Improvised Explosive Devices, IED) te mina iznenađenja i miniranih zamki (eng. Booby Trap).

Hrvatski sabor ratificirao je 24. travnja 1998. godine „Konvenciju o zabrani uporabe, stvaranju zaliha, proizvodnje i prijenosa protupješačkih mina i njihovog uništenja“ te ja na taj način preuzeo obveze koje Republika Hrvatska mora ispuniti do 1. ožujka 2026. godine i razminirati sva svoja minski sumnjiva područja (MSP). Prema aktualnim podacima Ministarstva unutarnjih poslova - Ravnateljstva civilne zašite dana 2. travnja 2025. godine minski sumnjivo područje iznosi 48,6 četvorna kilometra, dok se dodatno na 2,1 četvorna kilometra mogu naći zaostala neeksplodirana ubojna sredstva. Prema službenim procjenama smatra kako je minski sumnjivo područje zagađeno s još približno 6.300 mina i neeksplodiranih ubojnih sredstava koja se mogu naći na područjima intenzivnog oružanog sukoba iz Domovinskog rata. Sva minski sumnjiva područja označena su s 1.977 oznaka upozorenja na minsku opasnost.

Prema Planu protuminskog djelovanja Vlade Republike Hrvatske za 2025. godinu preostalo je razminirati još dvije županije (Sisačko - moslavačka i Ličko - senjska) i 14 gradova/općina, što većinom zahvaća šumska i brdsko-planinska područja koja su zahtjevnija zbog značajki terena i korištenja uglavnom ručne metode rada pri otkivanju mina i neeksplodiranih ubojnih sredstava. Nakon gotovo tri desetljeća mukotrpnog i odgovornog rada u svom sustavu protuminskog djelovanja, Republika Hrvatska se bliži cilju kako bi nakon 1. ožujka 2026. godine cijeli državni teritorij postao „slobodan od minske opasnosti“. Iskustvo i znanje stečeno u humanitarnom razminiranju i kroz rad naših tvrtki služi drugim državama za primjer gdje smo već uključeni (Ukrajina).

Posebnost Republike Hrvatske u rješavanju problema mina dodatno se ističe jer su većinom korištena vlastita sredstava iz Državnog proračuna (67 posto), uz pomoć kojih su financirane sve sastavnice protuminskog  djelovanja (razminiranje, edukacija zbog opasnosti, pomoć žrtvama, uništavanje skladištenih zaliha mina i pravna regulativa), a dijelom su korištena i sredstva iz europskih fondova.

Prema Zakonu o protuminskom djelovanju („Narodne novine“ broj 110/15, 118/18, 98/19, 114/22, 59/23) Ministarstvo unutarnjih poslova u suradnji s državnom upravom i civilnim sektorom koordinirano provodi informiranje stanovništva o pravilnom i sigurnom ponašanju, čemu s pridružuje i Hrvatski Crveni križ. Dolaskom proljeća, toplijih dana i učestalim boravkom ljudi u prirodi važno je podsjetiti na poštivanje službenih oznaka upozorenja na minsku opasnost koje su ključne za osobnu sigurnost i zaštitu zdravlja (djeca, izletnici, planinari, šumari, stočari, lovci).

izvor:www.hck.hr


Uplatnica za donacije


Kod za uplatu donacije


PowerPoint prezentacija (16 MB)


Hrvatski Crveni križ
Međunarodni odbor Crvenog križa
Međunarodna federacija Crvenog križa i Crvenog polumjeseca
Uvjeti korištenja   |   Izjava o pristupačnosti
Copyright © 2012-2025 - Gradsko društvo Crvenog križa Dubrovnik

Powered by

IT Strings j.d.o.o. Dubrovnik - info@itstrings.hr